MEYRALEM Haber Sitesi

Sayfa Adresi : http://www.meyralem.com/haber-detay/4421_gazze-icin-tarihi-adim-ilk-kez-bir-ab-ulkesi-soyki

DÜNYA

Tümü

Gazze için tarihi adım: İlk kez bir AB ülkesi soykırım davasına müdahil oldu

(17 Gün, 10 Saat önce) 31 İzlenme 0 Yorum
İspanya, Avrupa Birliği ülkeleri arasında ilk kez Güney Afrika'nın İsrail'e karşı açtığı soykırım davasına müdahil olan ülke oldu. İspanya bu tarihi adımla, Gazze ve Ortadoğu'da barışın sağlanmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

İspanya, Uluslararası Adalet Divanı'nda (UAD) Güney Afrika'nın İsrail'e karşı açtığı soykırım davasına müdahil olma kararı aldı. İspanya Dışişleri Bakanlığı, bu adımın Gazze ve Ortadoğu'da barışın sağlanmasına katkıda bulunmayı hedeflediğini belirtti. İspanya'nın davaya katılmasıyla, ilk kez bir AB ülkesi davaya müdahil olmuş oldu.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 7 Ekim'den bu yana 38 bine yakın Filistinli hayatını kaybederken, 1.5 milyonu aşkın sivil yerinden edildi. Savaş ve İsrail’in kara işgali sürerken, Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki hükümet, Hollanda'nın Lahey kentindeki UAD'de açılan soykırım davasında kendini savunmaya devam ediyor. Güney Afrika'nın girişimi üzerine başlatılan dava, İsrail’in Gazze ve Batı Şeria'daki eylemlerinin uluslararası hukuka aykırı olduğu iddialarını içeriyor.

Filistin yönetimi, İsrail'i Gazze ve Batı Şeria'daki sivillere yönelik sistematik saldırılar düzenlemek ve soykırım yapmakla suçluyor. İsrail ise bu iddiaları şiddetle reddediyor ve kendi eylemlerinin uluslararası hukuka uygun olduğunu, sivilleri koruma ve terör örgütlerine karşı savunma amacı taşıdığını savunuyor. İsrail'in UAD'deki temsilcisi, mahkemeye sunduğu belgelerde Filistin’in iddialarının siyasi amaçlı ve temelsiz olduğunu belirtti. İsrail temsilcisi, Filistinli grupların sürekli olarak İsrail’e yönelik roket saldırıları düzenlediğini ve bu saldırıların sivilleri hedef aldığını vurguladı.

 

FİLİSTİN'İN ARGÜMANLARI

Filistin’in avukatları ise İsrail'in Gazze'deki askeri operasyonlarının ve Batı Şeria'daki yerleşim politikalarının Filistinli siviller üzerinde yıkıcı etkiler yarattığını ve bu eylemlerin soykırım teşkil ettiğini ileri sürdü. Filistin tarafı, İsrail'in Gazze'deki ablukasının ve Batı Şeria'daki yerleşimlerin uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve bu politikaların Filistinli nüfusun yaşamını sürdürülemez hale getirdiğini belirtti.

İSPANYA'DAN TARİHİ KARAR

İspanya, Güney Afrika’nın İsrail’e karşı açtığı “Gazze Şeridi'ndeki Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'nin Uygulanması” konulu davaya katılmak için resmi başvurusunu UAD'ye iletti. İspanya Dışişleri Bakanlığı, bu katılımın uluslararası hukuka ve UAD'nin çalışmalarına olan bağlılık gereği olduğunu vurguladı. Bakanlık açıklamasında, “İspanya, bu müdahaleyle Gazze ve Ortadoğu'da barışın sağlanmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Amacımız, çatışmayı sona erdirmek ve iki devletli çözümü ilerletmektir” denildi.

ULUSLARARASI TOPLUMUN TEPKİSİ

Dava, uluslararası toplum tarafından büyük bir dikkatle izleniyor. Birçok ülke ve insan hakları örgütü, UAD'nin kararının İsrail-Filistin çatışmasında önemli bir dönüm noktası olabileceğini ifade ediyor. Mahkemenin, Filistin'in iddialarını haklı bulması durumunda, İsrail'e yönelik uluslararası baskının artması bekleniyor. Duruşmaların devam ettiği bu süreçte, UAD'nin ne zaman karar vereceği henüz bilinmiyor. Ancak, her iki taraf da mahkemenin kararının kendi argümanlarını haklı çıkaracağına inanıyor.

 


YORUMLAR

Yorum Yaz
Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!
ARŞİV
GAZETE MANŞETLERİ
KARİKATÜR KÖŞESİ
ANKETLER
Aydın Büyükşehir Belediyesinin Çalışmalarından Memnun musunuz?
Bu ankete toplam 23 kişi katıldı.