MEYRALEM Haber Sitesi

Sayfa Adresi : http://www.meyralem.com/haber-detay/4048_eski-basekonomist-hakan-kara-dan-merkez-faizi-ne-z

EKONOMİ

Tümü

Eski başekonomist Hakan Kara'dan 'Merkez faizi ne zaman indirir?' sorusuna yanıt: Pratikte zaten indirdi

(1 Ay, 26 Gün önce) 56 İzlenme 0 Yorum
Eski Merkez Bankası Başekonomisti Hakan Kara, 'TCMB faizi ne zaman indirecek?' sorusuna yanıt verdi. Merkez'in pratikte zaten faizi indirdiğini ifade eden Kara, "TCMB ne zaman faiz indirir diye çok soru geliyor. Ben de diyorum ki zaten pratikte indirdi sayılır. Son iki haftada bankalar arası piyasa faizi yüzde 53’ten yüzde 47’ye düştü" dedi.

14-28 Mayıs Seçimleri öncesinde Türkiye'de politika faizi yüzde 8,5 seviyesindeydi. Mehmet Şimşek'in Hazine ve Maliye Bakanı, Hafize Gaye Erkan'ın ise Merkez Bankası Başkanı olarak atanmasının ardından, Merkez Bankası 2023 yılının haziran ayında 27 ay sonra ilk kez faiz artırdı. Erkan'ın başkanlığındaki ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, politika faizi 650 baz puan artışla yüzde 8,5'ten yüzde 15'e yükseltildi.

 

Merkez Bankası, temmuz ayında politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 17,5'e, ağustos ayında ise 750 baz puanlık artışla yüzde 25'e çıkardı. Eylül ayında politika faizi 500 baz puan artırılarak yüzde 30'a, ekim ayında yüzde 35'e ve kasım ayında yüzde 40'a yükseltildi. Aralık ayında ise 250 baz puanlık artışla yüzde 42,5'e getirildi. Ocak ayında politika faizi 250 baz puan artırılarak yüzde 45'e çıkarıldı.

YENİ BAŞKANDAN İLK HAMLE: SABİT BIRAKTI

22 Şubat'ta, yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan başkanlığında yapılan ilk PPK toplantısında politika faizi sabit tutuldu.

Mart ayında ise politika faizi, 500 baz puan artışla yüzde 45'ten yüzde 50'ye yükseltildi. Banka, nisanda ise politika faizini sabit tuttu.

YARIN MAYIS AYI KARARI AÇIKLANACAK

Merkez Bankası yarın, mayıs ayı politika faizi kararını açıklayacak.

HAKAN KARA: MERKEZ PRATİKTE FAİZİ İNDİRDİ

Eski TCMB Başekonomisti, ekonomist Hakan Kara, sosyal medya hesabı X'ten Merkez Bankası'nın 'faizi ne zaman indireceği' sorularına yanıt verdi.

Kara, Merkez Bankası'nın pratikte faizi indirdiğini ifade ederken, son iki haftada bankalararası piyasa faizinin yüzde 53’ten yüzde 47’ye düştüğünü açıkladı.

 

Kara açıklamasında şu ifadeleri ve şu tabloyu kullandı:

"TCMB ne zaman faiz indirir diye çok soru geliyor. Ben de diyorum ki zaten pratikte indirdi sayılır. Son 2 haftada bankalar arası piyasa faizi yüzde 53’ten yüzde 47’ye düştü (mavi)."

 


YORUMLAR

Yorum Yaz
Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!
ARŞİV
GAZETE MANŞETLERİ
KARİKATÜR KÖŞESİ
ANKETLER
Aydın Büyükşehir Belediyesinin Çalışmalarından Memnun musunuz?
Bu ankete toplam 23 kişi katıldı.