MEYRALEM Haber Sitesi

Sayfa Adresi : http://www.meyralem.com/haber-detay/110_-darbe-girisimine-karsi-ayakta-durusunuzu-gormek-e

GÜNDEM

Tümü

'Darbe girişimine karşı ayakta duruşunuzu görmek etkileyici'

(7 Yil, 11 Ay önce) 697 İzlenme 0 Yorum
Avrupa Konseyi̇ Genel Sekreteri̇ Jagland "Türkiye'de Meclisin ve siyasi partilerin halkla beraber bu darbe girişimine karşı nasıl ayakta durduklarını görmek çok etkileyici." dedi.

Avrupa Konseyi̇ (AK) Genel Sekreteri̇ Thorbjorn Jagland da Türk demokratik kurumlarına verdikleri destek ve dayanışmayı net bir şekilde gösterebilmek için ziyareti gerçekleştirildiğini belirterek, "Türkiye'de Meclisin ve siyasi partilerin halkla beraber bu darbe girişimine karşı nasıl ayakta durduklarını görmek çok etkileyici." dedi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, kabulde yaptığı konuşmada, "Ülkemizin içinde bulunduğu böylesi zor bir dönemde dostlarımızın sergilediği dayanışma bizim için her zamankinden daha önemli." dedi.

Türkiye'nin kurucu üyelerinden olduğu Avrupa Konseyinin, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları alanlarında önde gelen kuruluşlardan biri olduğunu belirten Kahraman, şöyle devam etti:

"Bu çerçevede TBMM, başta Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi olmak üzere tüm Avrupa Konseyi kurumlarıyla işbirliğine büyük önem atfetmektedir. Ülkemiz sıkıntılı günler geçirdi ve bir darbe girişimine muhatap olduk. Bu basit bir kalkışma değildi, bir darbe teşebbüsüydü. Normal bir darbe teşebbüsü gibi de değil, çok öte derinliği olan bir hadiseydi."

"İlk kınayanlardan biri benim"

Avrupa Konseyi̇ (AK) Genel Sekreteri̇ Thorbjorn Jagland da Türk demokratik kurumlarına verdikleri destek ve dayanışmayı net bir şekilde gösterebilmek için ziyareti gerçekleştirildiğini belirtti.

"Türkiye'de Meclisin ve siyasi partilerin halkla beraber bu darbe girişimine karşı nasıl ayakta durduklarını görmek çok etkileyici." diyen Jagland, şu ifadeleri kullandı:

"Bu darbe girişimini ilk kınayanlardan biri benim. Gece yarısı olmadan önce, darbe girişiminin kimin lehine sonuçlanacağı anlaşılmadan önce kendi demokratik içgüdülerimle hemen bunun kınanması gerektiğini düşündüm ve bunu uyguladım. Çünkü şuna samimiyetle inanıyorum: Herhangi bir şekilde askeri yol ve yöntemlerle idare ele geçirilemez. İdare sadece oy aracığıyla, seçimler aracılığıyla elde edilebilecek bir makam olmalıdır.

Türk yetkilileri ve parlamento, böylesi zorlu bir süreçte üzerlerine düşen görevleri yerine getirmek için büyük bir çaba içindeler. Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet mensuplarıyla yaptığımız bütün görüşmelerde, çalışmalarınızın, yapılan her işin, Avrupa Konseyi ilkeleri, AİHM içtihatlarına en uygun şekilde yerine getirilmesi için bizim üstümüze düşen ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu da belirttik. 


YORUMLAR

Yorum Yaz
Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!
ARŞİV
GAZETE MANŞETLERİ
KARİKATÜR KÖŞESİ
ANKETLER
Aydın Büyükşehir Belediyesinin Çalışmalarından Memnun musunuz?
Bu ankete toplam 23 kişi katıldı.