MEYRALEM Haber Sitesi

Sayfa Adresi : http://www.meyralem.com/haber-detay/1011_abd-nin-turk-siha-sini-vurmasi-iliskilere-golge-du

TÜRKİYE

Tümü

ABD'nin Türk SİHA'sını vurması ilişkilere gölge düşürdü: F-16 ve İsveç krizini çözecek plan ertelendi

(9 Ay, 5 Gün önce) 171 İzlenme 0 Yorum
ABD ile Türkiye arasında pazarlıkları süren İsveç'in NATO üyeliğinin onaylanması ve F-16'ların satışına onay vermesi süreçlerine Türkiye SİHA'sının gölgesi düştü. Ankara ve Washington arasında Türkiye'nin İsveç’in üyeliğini onaylaması ve aynı anda ABD'nin F-16 satışına yeşil ışık yakılmasını öngören planın ertelendiği bildirildi. Reuters, geçen hafta Hamas’ın İsrail’e saldırması ve bunu ardından gelen misillemelerin de Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilere yansıması olabileceği yorumunu yaptı.

Türkiye’nin ABD’nin F-16 savaş uçağı ambargosunu kaldırmadığı için İsveç’in NATO üyeliğini geciktirdiğini düşünenlerin sayısı giderek artıyor. Reuters’e konuşan kaynaklara göre, 17 aydır NATO üyelerini bekleten Ankara, Stockholm’ün NATO üyeliğini onaylamadan Washignton’un F-16 savaş uçaklarının teslimatına koyduğu ambargoyu kaldırmasını bekliyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, temmuz ayındaki NATO zirvesinde, İsveç’in üyeliğiyle ilgili tasarıyı ekim ayında açılacak TBMM genel kuruluna göndereceğini vaat ederek NATO müttefiklerini rahatlatmıştı. Erdoğan’ın bu tavrı 'teröristlere yataklık ettiği' iddiasıyla itiraz ettiği İsveç'in üyeliğine artık karşı çıkmayacağı şeklinde yorumlanmıştı.

Bununla birlikte resmi verilere göre, TBMM 1 Ekim’de açılmasına rağmen Dışişleri Komitesi’nin önünde aralarında İsveç’in üyeliği de olmak üzere 60’a yakın uluslararası anlaşmanın tasarısı bekliyor.

TÜRKİYE NATO ÜYELİĞİ İÇİN ACALE ETMİYOR

Reuters’e konuşan konuya hakim iki kaynağa göre Ankara, onay vermeden önce Amerikan Kongresinin 20 milyar dolarlık F-16 satışı ve modernizasyonuna yeşil ışık yakmasını bekliyor. Erdoğan’ın iktidar partisinden bir yetkiliye göre, F-16 teslimatı ve İsveç’in üyeliği konusunda güven eksikliği göz önüne alındığında, Türkiye NATO üyeliğini onaylamak için acele etmiyor ve ABD'nin aynı anda bir adım attığına dair işaret bekliyor.

TÜRKİYE VE ABD ARASINDA NE PAZARLIĞI YAPILDI?

Yine ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerle ilgili önemli bilgilere sahip diğer bir kaynak ise İsveç’in üyeliğini onaylanması ve aynı anda F-16 satışına yeşil ışık yakılmasını öngören ilk planın ertelendiği görüşünü dile getirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bir sözcüsü Washington’un İsveç'in "yakın gelecekte NATO'ya katılmasını sabırsızlıkla beklediğini ve Başkan Joe Biden'ın F-16 satışını ittifakın, ABD'nin ve Türkiye ile ilişkilerinin çıkarına olacak şekilde desteklediğini söyledi.

Bununla birlikte Türk yetkililerle birlikte yabancı diplomatlar Erdoğan’ın özellikle TBMM’nin açıldığı gün meydana gelen bombalı saldırı ve Suriye’de ABD’nin bir Türk İHA’sını düşürmesinin ardından bu konuda aceleci davranmak istemediği görüşünde. ABD’nin 5 Ekim’de düşürdüğü Türk İHA’sı ile ilgili Erdoğan geçen hafta yaptığı açıklamada "Türkiye, ABD'nin NATO müttefiki değil mi? Bunu nasıl açıklayabiliriz? Ancak kendilerinin işine geldiği zaman ortak diyorlar" ifadesini kullanmıştı.

Finlandiya ve İsveç, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından NATO’ya üyelik için başvurdu. Finlandiya ittifaka üye olurken, İsveç’in üyeliğini Ankara ile birlikte Budapeşte de geciktiriyor.
Reuters’e göre önce İsveç’in PKK’yı destekliği gerekçesiyle üyeliği geciktiren Ankara, şimdi ise F-16 uçaklarının sevkiyatı konusunu ciddi pazarlık olarak kullanmak istiyor.

ANKARA'DAKİ BOMBALI SALDIRI VE SONRASINDAKİ GELİŞMELER SÜRECİ SEKTEYE UĞRATTI

Reuters’e konuşan ikinci kaynağa göre, iki ülke yetkilileri arasında, Erdoğan'ın NATO tasarısını TBMM’ye göndermesi ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Senato ve Temsilciler Meclisi dışişleri komitelerinin liderlerinden F-16 anlaşmasını gözden geçirmelerini isteyen bir plan hazırlandı.

Ancak 1 Ekim'de Ankara’da İçişleri Bakanlığı binası yakınındaki bombalı saldırının sorumluluğunu PKK'nın üstlenmesiyle bu iki başkentte söz konusu anlaşmayla ilgili hızla kararlar alınacağı yönündeki umutlar darbe aldı.

Buna misilleme olarak Türkiye, ABD'nin desteklediği Irak ve Suriye’deki PKK bağlantılı hedeflere yönelik saldırılarını iki katına çıkarırken, Washington bölgede bir Türk İHA’sını düşürdü.

GAZZE'DEKİ GELİŞMELER İLİŞKİLERİ NASIL ETKİLEYECEK?

İkinci kaynağa göre, bundan sonra ABD ve Türkiye'nin aynı anda paralel hareket etmeleri yolundaki öneri geri plana düştü. Kongrede Türkiye’nin insan hakları ihlallerine ilişkin siciliyle ilgili itirazlar olduğunu aktaran Reuters, geçen hafta Hamas’ın İsrail’e saldırması ve bunu ardından gelen misillemelerin de Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilere yansıması olabileceği yorumunu yaptı.

Filistin davasının önemli savunucusu ve iki devletli çözümün destekçisi Erdoğan geçen hafta yaptığı bir açıklamada, ABD’nin bölgeye İsrail’i desteklemek için uçak gemisi göndermesini sert bir şekilde eleştirdi.

 


YORUMLAR

Yorum Yaz
Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!
ARŞİV
GAZETE MANŞETLERİ
KARİKATÜR KÖŞESİ
ANKETLER
Aydın Büyükşehir Belediyesinin Çalışmalarından Memnun musunuz?
Bu ankete toplam 23 kişi katıldı.