MEYRALEM Haber Sitesi

Sayfa Adresi : http://www.meyralem.com/haber-detay/4516_apt40-hacker-grubu-uzerinden-yeni-gerilim-8-ulke-c

GÜNDEM

Tümü

APT40 hacker grubu üzerinden yeni gerilim: 8 ülke, Çin'i siber casuslukla suçluyor

(8 Gün, 22 Saat önce) 27 İzlenme 0 Yorum
Avustralya'nın liderliğindeki 8 ülke, Çin'in devlet destekli hacker grubu APT40'ı hükümet ve özel sektör altyapılarına yönelik geniş çaplı operasyonlarla suçluyor. Grubun kullanıcı adı ve şifre gibi hassas bilgileri ele geçirmek amacıyla faaliyet gösterdiği belirtiliyor. Çin'in Canberra Büyükelçiliği ise suçlamaları reddetti.

Avustralya'nın Siber İstihbarat Kurumu olan Sinyal Direktörlüğü (ASD), Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere, ABD, Almanya, Güney Kore ve Japonya gibi 8 ülkenin, Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı (MSS) ile ilişkilendirilen APT40 hacker grubunun faaliyetlerine dair ortak bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, APT40'ın Avustralya'da ve bölgede hükümet ve özel sektör ağlarını hedef aldığına, yüzlerce kişinin kullanıcı adı ve şifresini ele geçirmek gibi geniş çaplı operasyonlar yürüttüğü ifade edildi.

APT40'ın söz konusu 8 ülkenin istihbarat kurumlarının ağlarına keşif yaptığına dikkati çekilen açıklamada, hacker grubunun bu şekilde hedeflerini tehlikeye atmak için fırsat kolladığı belirtildi.

ÇİN'İN CANBERRA BÜYÜKELÇİLİĞİ, İDDİALARI REDDETTİ

ABC News'in haberine göre, Çin'in Canberra Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Pekin'e karşı temelsiz iddiaların ve suçlamaların reddedildiği belirtilerek, siber alanı güvende tutmanın küresel bir zorluk olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Çin'in siber saldırıların büyük bir kurbanı olduğuna işaret edilerek, Pekin'in hackerlar tarafından başlatılan saldırıları desteklemediği kaydedildi.

Avustralya İçişleri Bakanlığı da artan dış müdahale ve tehditlerin ardından İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth) istihbarat kurumları tarafından kullanılan internete yönelik teknolojinin kapsamlı şekilde denetlenmesini emretti.

 


YORUMLAR

Yorum Yaz
Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!
ARŞİV
GAZETE MANŞETLERİ
KARİKATÜR KÖŞESİ
ANKETLER
Aydın Büyükşehir Belediyesinin Çalışmalarından Memnun musunuz?
Bu ankete toplam 23 kişi katıldı.