MEYRALEM Haber Sitesi

Sayfa Adresi : http://www.meyralem.com/haber-detay/4507_anadolu-2-asliye-ceza-mahkemesi-dilan-engin-polat-

GÜNDEM

Tümü

Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi Dilan-Engin Polat’ın dosyasını iade etti: Dava Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek

(8 Gün, 3 Saat önce) 33 İzlenme 0 Yorum
Dilan Polat ve eşi Engin Polat'ın tutuklandığı soruşturma sonucu hazırlanan iddianame iade edildi. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve Dilan Polat, Engin Polat ile kardeşleri Can ve Sıla Doğu'nun da aralarında bulunduğu 16 şüpheliyi kapsayan iddianame, Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesi gerektiği belirtilerek savcılığa geri gönderildi.

İstanbul merkezli 6 ilde düzenlenen operasyonların ardından, Dilan Polat ile eşi Engin Polat'ın da aralarında bulunduğu 16 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından ağır ceza mahkemesine açılması gerektiği yönünde karar verilerek Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na iade edildi.

 

24 KİŞİ GÖZALTINA ALINMIŞTI

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, Dilan Polat, eşi Engin Polat, kardeşleri Can ve Sıla Doğu'nun da aralarında bulunduğu toplam 24 şüpheli 1 Kasım 2023 tarihinde düzenlenen operasyonlarla gözaltına alınmıştı. Şüpheliler arasında yer alan Polat çiftinin şirketlerinde yapılan aramalarda dijital materyaller ve defterlere el konulmuş, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından yapılan ön inceleme raporunda, şüphelilerin tasfiye halindeki şirketler aracılığıyla sahte fatura düzenleyerek 200 milyon lira üzerinde para transferi gerçekleştirdiği belirlenmişti.

Operasyonun son aşamalarında, Engin Polat'ın yönetimindeki Milda Gayrimenkul isimli şirkette toplanan paralarla gayrimenkul ve araç alımı yapıldığı tespit edilmişti. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüphelilerin izini sürerek İstanbul, Ankara, Yalova, Ordu, Kırklareli ve Manisa'da eş zamanlı operasyonlar düzenlemişti.

Soruşturma sürecinde tutuklanan 16 şüphelinin yanı sıra, 27 şirkete kayyum atanmış ve bazı şüpheliler adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Ancak Cumhuriyet savcılığının tamamladığı soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, şüphelilerin "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama", "yasa dışı bahis", "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" ve "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak" suçlarından cezalandırılmaları istenmişti.

Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin, davanın ağır ceza mahkemesine gönderilmesi yönündeki kararıyla birlikte, hukuki sürecin daha geniş kapsamlı bir değerlendirme ile devam edeceği belirtildi.

 


YORUMLAR

Yorum Yaz
Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!
ARŞİV
GAZETE MANŞETLERİ
KARİKATÜR KÖŞESİ
ANKETLER
Aydın Büyükşehir Belediyesinin Çalışmalarından Memnun musunuz?
Bu ankete toplam 23 kişi katıldı.