MEYRALEM Haber Sitesi

Sayfa Adresi : http://www.meyralem.com/haber-detay/4158_prof-dr-hakan-kara-dan-dikkat-ceken-buyume-yorumu

EKONOMİ

Tümü

Prof. Dr. Hakan Kara'dan dikkat çeken büyüme yorumu

(1 Ay, 17 Gün önce) 45 İzlenme 0 Yorum
TÜİK verilerine göre, Türkiye ekonomisi son çeyrekte 5,7 büyüdü. Tabloyu yorumlayan iktisatçı Prof. Dr. Hakan Kara, enflasyonla mücadele politikalarını sıkılaştıran ekonomi yönetiminin iki seçim arasında gerçek bir enflasyonla mücadele programı uygulamadığına dikkat çekti. Prof. Dr. Kara'ya göre; somut bir programın ortaya konması şart.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2024 yılı ilk çeyreğine ilişkin büyüme verisini açıkladı. Buna göre, Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) 2024 yılı birinci çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,7 arttı.

 

Prof. Dr. Hakan Kara’ya göre; açıklanan veriler iki seçim arasında gerçek bir enflasyonla mücadele programı uygulanmadığını açıkça ortaya koyuyor.

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Hakan Kara, ekonomi yönetiminin bu gerçeği kabul ederek enflasyonla mücadelenin şimdi başlayacağına dair daha somut bir program ortaya koyması gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Kara, X (Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda, “Açıklanan veriler ve özel sektör geri bildirimleri enflasyonu arzulanan seviyeye indirmenin kolay olmayacağına işaret ediyor” yazdı.

Hakan Kara “Fiyatlama davranışı ve beklentilerin kırılması için ekonominin daha fazla soğutulması ve güven artırıcı kurumsal düzenlemelerin devreye girmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 


YORUMLAR

Yorum Yaz
Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!
ARŞİV
GAZETE MANŞETLERİ
KARİKATÜR KÖŞESİ
ANKETLER
Aydın Büyükşehir Belediyesinin Çalışmalarından Memnun musunuz?
Bu ankete toplam 23 kişi katıldı.