MEYRALEM Haber Sitesi

Sayfa Adresi : http://www.meyralem.com/haber-detay/4115_ekonomist-hakan-kara-dolari-kontrol-etmenin-yolunu

EKONOMİ

Tümü

Ekonomist Hakan Kara, doları kontrol etmenin yolunu gösterdi: Düşük ve istikralı enflasyon...

(1 Ay, 21 Gün önce) 45 İzlenme 0 Yorum
TCMB eski Başekonomisti Hakan Kara, döviz kurunu kontrol altına almanın yolunu açıkladı. TL'ye güveni tesis etmek gerektiğini söyleyen Kara, bunun da düşük ve istikrarlı bir enflasyonla sağlanabileceğini belirtti.

Ekonomist Hakan Kara, döviz kurunu kontrol altına almanın yolunun TL'ye güveni tekrar sağlamak olduğunu vurgulayarak bunun da düşük ve istikrarlı enflasyonla sağlanabileceğini açıkladı.

DÖVİZE MÜDAHALENİN BOYUTU ARTIYOR

Kara, paylaştığı grafikte 2018 yılından bu yana döviz kurunu kontrol altına almak için yapılan müdahalelerin boyutunun giderek arttığını belirtti. Kara, bu durumun TL'ye olan güveni zedelediğini ve döviz kurunu daha da dengesiz hale getirdiğini ifade etti.

Kara'ya göre, TL'ye olan güveni tesis etmenin tek yolu ise enflasyonun düşürülmesi ve istikrara kavuşturulması. Düşük ve istikrarlı bir enflasyon ortamında yatırımcıların TL'ye olan ilgisinin artacağını söyleyen Kara, bu durumunun da döviz üzerindeki baskıyı azaltacağını belirtti.

Öte yandan birçok ekonomist, yüksek enflasyonun en önemli makroekonomik sorunlardan biri olduğu ve çözümü için acil adımlar atılması gerektiği konusunda hemfikir.

Uzmanlar enflasyonu düşürecek süreçte, ekonomik büyümenin yavaşlaması ve işsizliğin artması gibi olumsuz etkilerin ortaya çıkmaması için uygulanacak politikaların dikkatli bir şekilde planlanması gerektiğini sık sık vurguluyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Nisan (2024) ayındaki artışla birlikte yıllık enflasyon bir önceki aya kıyasla 1,30 puan artarak yüzde 69,80 düzeyinde gerçekleşmişti. Mayıs ayı enflasyon verileri 3 Haziran 2024 Pazartesi günü saat 10.00'da açıklanacak.

 


YORUMLAR

Yorum Yaz
Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!
ARŞİV
GAZETE MANŞETLERİ
KARİKATÜR KÖŞESİ
ANKETLER
Aydın Büyükşehir Belediyesinin Çalışmalarından Memnun musunuz?
Bu ankete toplam 23 kişi katıldı.